Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Imperiální vojenské muzeum Duxford

16. 04. 2011 8:44:33
V jednom malém, bezvýznamném hrabství jménem Cambridgeshire, s ještě bezvýznamnějším hlavním městem Cambridge se skrývá opravdový klenot, skvost při jehož vyslovení se každému velkému i malému klukovi rozbuší srdce a v okolí žaludku se objeví „motýlci“ v předzvěsti očekávání velkých věcí a zhmotněných snů. Nečekejte žádnou skvostnou architekturu, historie tu na vás také nedýchne a nákupy tu neuděláte vůbec žádné. Vítejte v Imperiálním vojenském muzeu Duxford.

Cambridge je o pár mil dál na sever, ale tam dnes nejezděte, leda byste zde chtěli vysadit drahou polovičku, aby vám nekazila vaše celodenní „kochání“. Vřele však doporučuji ji vzít sebou pod jakoukoliv záminkou, vrátíte jí tím včerejší otravné celodenní nákupy a věřte, pomsta to bude věru sladká!

Alenka v říši snů a osm expozic na ploše několika hektarů

Mým koníčkem v dětství byla modelařina, speciálně letadla druhé světové války mě nenechávala v klidu. Kdo jednou letadýlka lepil si jistě vzpomíná, jak obrovské potíže mu za komunistů činilo sehnat jakékoliv materiály k vybranému typu letadla, nedej bože fotografie kokpitu, či motoru. Tedy pokud zrovna nestavěl Spitfire, ke kterému se toho i v Čechách dalo sehnat dost. Tady si vše vynahradíte, oči vám budou přecházet a posléze slzet, když vám dojdou baterky ve foťáku.

Ve vstupním foyer si můžete koupit modely všech letadel vystavených v expozici, odbornou literaturu, mapy, plakáty, no a mimochodem také vstupenky. Není to nic levného, třicet dva liber na hlavu. Máte-li studentské průkazky - já měl ze City College Norwich, manželka ISIC z Čech, dostanete 50% slevu. Po průchodu halou jste TAM a můžete jít vlevo do Air Space hangáru, vpravo ke všem ostatním.

Air space hangár

V Air Space hangáru jsem se těšil především na „moskyta“ - de Havilland Mosquito, legendární francouzský (v diskuzi pod článkem mě opravili - jedná se o britský) bombardovací letoun vyrobený ze dřeva a plátna, který sloužil ve vojenském letectvu až do roku 1953, kdy byl nahrazen proudovými bombardéry. Nesmírně rychlý, neviditelný radarům, podlétával pod dráty vysokého napětí, aby přesně a cíleně bombardoval nepřátelské cíle. „Mediálně“ známý se stal díky operaci „Jericho“. Útokem skákavými pumami bez náloží na věznici, ve které byli drženi odbojáři a partyzáni, proboural zdi a umožnil tak vězňům prchnout.

To se odehrálo ve Francii a přečíst si o tom můžete knihu od Jacka Fishera: A zdi se hroutily. V hale se nachází „létající loď“ Short Sunderland, legenda Supermarine Spitfire, další legenda bombardér Avro Lancaster, dopravní Concorde a mnoho dalších. Všechno, co uvidíte v halách a hangárech je LETUSCHOPNÉ a pouze Concorde je tu uvězněn navždy, díky tomu, že původní runway byla přepůlena dálnicí M11 a je teď pro něj příliš krátká...

Hangáry dva až pět jsou věnovány historii

Naleznete zde exponáty počínaje americkými Mustangy a Hawker Hurricane, přes snad všechny modifikace letounů Spitfire, německé Focke Wulfy, Junkersy, Messerschmity, celkem desítky a desítky strojů. Mě nadchla možnost vidět pod ruce mechanikům při opravách techniky. Ano, čtete správně. Když budete mít štěstí, tak uvidíte pod kapotu letadel a budete si zblízka moci prohlédnout naolejované Rolls-Royce motory, pumovnice, systém zavěšení a vyklápění podvozků, systém odvádění zplodin z motorů, rozebrané kulomety a vůbec vše, z čeho bude vaše krásnější polovička bezpochyby šílet také...


The Land Warfare Hall

Perfektně naaranžované expozice pozemní techniky počínaje první světovou válkou až do současnosti. Houfnice, kanóny, tanky a jiná artilérie, to vše posazené do zákopů, zbytků domů a městské zástavby. Naleznete tu techniku americkou, britskou, německou i ruskou, vše krásně pohromadě. Figuríny vojáků a ostřelovačů dokreslují bojové scény. Jedinou slabinou této expozice je velmi tmavý interiér, kloudnou fotku neuděláte bez stativu a kvalitní techniky. Zde bych zmínil americký samohybný nosič střel používaný za války v Koreji. Ta raketa měla dostřel čtyřicet kilometrů a nesla jadernou nálož. Dodnes mi není jasné, jestli měli Američané skutečně v plánu rozpoutat takový armagedon jen pár kilometrů od svých pozic. Další věc na kterou bych chtěl upozornit je expozice vylodění v Normandii. Do ní se vchází výsadkovým člunem.

V okamžiku kdy vstoupíte do člunu se kolem vás rozpoutá akustické peklo. Začnou kolem vás svištět kulky, výbuchy dělostřeleckých granátů a kulometná palba je skutečně nadosah. V tu chvíli vám probleskne hlavou památná scéna z filmu Zachraňte vojína Ryana a vy si plně uvědomíte masakr do kterého ti vojáci šli. Když pak o kousek dál máte možnost osahat si výstroj, kterou měli na sobě, tak snad ani nechcete věřit, že se tohle vážně dá unést najednou.

Hangar 3 – The Maritime Collection

Námořní technika ve všech podobách počínaje ponorkami, přes torpéda, torpédoborce a válečné čluny a konče opět letadýlky. V době naší návštěvy byla bohužel uzavřená...

The American Air Museum

Nakonec jsem si nechal americké válečné stroje. V této hale naleznete letadla visící od stropu, letadla stojící na zemi, prostě letadla a vrtulníky všude kam se podíváte. B-17 Flying Fortress, B-24 Liberator, B-25 Mitchell, P-47 Thunderbolt, Phantomy a mnoho dalších. Stále mi není jasné jak mohli do toho hangáru nacpat takovou obludu jako je létající pevnost B-52 Stratofortress nebo SR-71 Blackbird. Blackbird – to pro mě vůbec bylo asi největší překvapení, měl jsem tak nějak zafixováno, že to stále patří k tajné výzbroji USA. No je vidět, že doba pokročila a tyto neviditelné bombardéry už patří do muzea... V expozici naleznete i bitevník A-10 Thunderbolt II ověšený zbraňovými systémy jako vánoční stromeček ozdobičkami, nebo jaderné střely s plochou dráhou letu Tomahawk, odpalované z ponorek.

Touto dobou už bude vaše drahá polovička posedávat po lavičkách, sledovat lidi, strop a všelijak jinak dávat najevo svoje znechucení nad takovou hromadou plechových monster. Nenechte se však odradit a nekompromisně zamiřte ven směrem k runway, uvidíte ještě odpalovací rampy německých střel V1, gibraltarský kanón – největší to kanón na světě a vůbec na runwayi se jistě bude poflakovat velké množství letadýlek. Navíc je tu ještě expozice navigační místnosti, ubikací a o to přeci nesmíte přijít. Nezapomeňte, že jste tu teprve šest hodin a do zavíračky pár hodin stále zbývá...

Letiště Duxford. Z Londýna se sem dostanete po M11 směr Cambridge. Přibližně po hodině svižné jízdy minete vpravo městečko Duxford, sjedete na prvním exitu vlevo na A505 a jste na místě. Oficiální webové stránky Imperial War Museum - http://duxford.iwm.org.uk/Vít Šafránek
Autor: Vít Šafránek | sobota 16.4.2011 8:44 | karma článku: 23.84 | přečteno: 3348x

Další články blogera

Vít Šafránek

Proč jsem byl „nejen“ na Letné i já.

Když v roce 2004 vyhrál Václav Klaus volbu prezidenta, tak jsem dočasně „emigroval“ a odjel do Anglie. Nechápal jsem, jak si můžeme zvolit člověka, který od revoluce pracuje na přesunu majetku státu do rukou kamarádům.

1.7.2019 v 12:10 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Helena Králová

Z kanceláře na jachtu - přípravy vrcholí

Připadala jsem si na lodi jako ve škole. Nové věci a nové pojmy, ještě že mě kapitán nezkoušel a neznámkoval. Až s odstupem času jsem si uvědomila, jak je důležité umět ovládat loď a zachovat klidnou hlavu.

27.1.2020 v 7:54 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 394 | Diskuse

Jan Vaverka

Lednový Izrael - 1. díl: Lowcost v Izraeli

Zpáteční letenka z Bratislavy do Eilatu za 20 euro? To si skoro říká o lowcostový výlet do nelowcostového Izraele..

24.1.2020 v 8:20 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 633 | Diskuse

Pavla Hermannová

Můj Izrael 1

Jednoho dne k nám darem od milých lidí přišly letenky, zajištěné ubytování a trocha peněz na život v Izraeli. A tak jsme s manželem sbalili pár věcí a do Izraele vyrazili.

23.1.2020 v 8:14 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 430 | Diskuse

Aleš Gill

Letenky s příběhem

Protože se pořád někdo ptá, sepsal jsem v minulém článku desatero levné letenky a přidal pár příběhů, jak jsem k letenkám přišel, proč jsem je koupil, a co se cestou stalo. A těch příběhů je tolik, že to vydá na samostatný článek.

22.1.2020 v 8:06 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 912 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Myanmarem na kole den 3.

Čeká mě cesta z Hpa An do Mawlamyine. Část cesty už mám projetou na motorce, zbytek je velká neznámá.

21.1.2020 v 14:00 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 384 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2062
Žiji teď a tady v ČR. Poslouchám spíš rock-metal, občas fotím pro radost, založením optimista. Co se týče politiky, tak tam to neplatí. To jsem pesimista na druhou, ztratil jsem už veškerou víru v lepší zítřky.

V diskuzích mám nickname vteck.

free counters

Najdete na iDNES.cz