Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Jak to vidí moje zrcadlovka

26. 04. 2010 15:26:01
Jaro je už dávno v plném proudu, na jedincích mladšího data se projevuje zvýšeným úsilím při běhání za děvčaty, stařečkové nostalgicky vzpomínají na své dávno ztracené mládí a jaro se u nich projevuje zvýšenou frekvencí klepání hůlky při lovu levné zeleniny v Kauflandu. Já se konečně dostal k tomu, abych znovu uvedl do provozu fóliák a to letos s významným zpožděním, loni touto dobou jsme už pojídali domácí saláty.

Ještě před tím, než jsem se pustil do této zábavné a kreativní činnosti jsem s ranní kávou v ruce procházel zahradou a těšil se pohledem na rašící jabloně a hrušně. Znáte to, odborně se tomu říká prokrastinace, neboli odkládání neoblíbené činnosti na později tím, že se raději věnujete něčemu jinému. A tak i já, ač už v montérkách jsem zaběhl pro svůj foťák, nasadil 50mm objektiv, přidal makrokroužky a jal jsem se prokrastinovávat k další činnosti. Zde Vám nabízím výsledky své píle.

James Grieve

Na této fotografii jsou nerozvité květy jabloně odrůdy James Grieve. Zasadil ji děda a já ten strom z nostalgie ještě nepokácel. No konec konců, ta jablka jsou dobrá, jen se nedají dlouho skladovat a koncem listopadu jsou už leda do štrúdlu... Problémem je náchylnost k nemocem a tahle jablíčka taky bohužel velmi chutnají červům. Zajímavostí této odrůdy je, že květy a následně plody se tvoří na konci tzv. vlků, které se u ostatních jabloní odstřihují a likvidují jako nežádoucí.

IMG_1162_kvet_jablone_adjusted_small.jpg, 74kB

Adéla

Věřili byste, že na Jindřichohradeckém gymnáziu byl student, který nerozeznal bliznu Šupatky jelení od pestíku, byl nucen opakovat ročník a pak jako nástroj své pomsty vypěstoval masožravou rostlinu? Tento legendární film si všichni velmi dobře pamatujeme. Repetenta Matěje Kráčmeru alias barona Kratzmara bohužel ve svých službách nemám a tak se zde tedy překvapivě ;) nejedná o detail květu masožravky známé z filmu Adéla ještě nevečeřela, nýbrž o poupě původně jugoslávské odrůdy višně Zahoračky.

kvet_visne_vyrez_small.jpg, 97kB

Plody před sklizní jsou téměř černé a působí jako by byly průhledné. Na višeň není příliš kyselá ale stejně chutná nejlépe v bublanině.

kvet_visne_small.jpg, 89kB

Plně rozvitý květ téhož stromu.

vcela_vyrez_small.jpg, 109kB

Tahle včela bude v době zralosti plodů už bohužel dávno mrtvá, ztrhá se k smrti pro dobro královny úlu. Co ty na to Endere?

Hmyzáci

Podél sousedovy garáže jsem loni vysadil hrušně a zkouším je pěstovat jako živou stěnu. Na jedné z nich jsem objevil tohoto brouka, který mi dlouho a ochotně pózoval. Bez hnutí. Profesionál.

brouk_vyrez_small.jpg, 108kB

Na zdi garáže za broukem jsem koutkem oka při focení zaregistroval pohyb a objevil asi pěti-milimetrového pruhovaného pavoučka. Slovo dalo slovo a domluvili jsme se na sérii fotografií exkluzivně pouze pro můj blog a to vše bez nároku na honorář.

pavouk_2_vyrez_small.jpg, 178kB

Máme dohodu, že se vrátím až bude pavouček trochu větší a já zase ve fotografování trochu zběhlejší. A se stativem.

IMG_1390_pavouk_small.jpg, 118kB

V levém dolním okraji je vidět cihla, scenérii dotváří maltová spára mezi cihlami. A ten stín je od objektivu, musel jsem hodně blízko.

IMG_1390_pavouk_vyrez_small.jpg, 134kB

Tentýž obrázek, jen větší detail. No není k sežrání, jak tam juká?

No a na závěr odkvétající tulipány. Prokrastinace končí, jdu sklidit techniku, dopít kafe a věnovat se věcem prozaičtějším. Sazenice salátu volají po svém oblíbeném mikroklimatu, chilli papričky už také touží po spalujícím žáru, ze kterého naberou sílu a koneckonců já jsem si letos ještě nespálil nos. Tak hurá do toho! IMG_1139_tulipany_adjusted_small.jpg, 70kB

Autor: Vít Šafránek | pondělí 26.4.2010 15:26 | karma článku: 35.67 | přečteno: 5707x

Další články blogera

Vít Šafránek

Proč jsem byl „nejen“ na Letné i já.

Když v roce 2004 vyhrál Václav Klaus volbu prezidenta, tak jsem dočasně „emigroval“ a odjel do Anglie. Nechápal jsem, jak si můžeme zvolit člověka, který od revoluce pracuje na přesunu majetku státu do rukou kamarádům.

1.7.2019 v 12:10 | Karma článku: 25.84 | Přečteno: 970 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jaromír Šiša

Veteráni na čtyřech, třech i dvou kolech aneb fotoblog na jedno brdo.

Je málo tak vděčné potravy pro fotoaparáty. Člověk sice neobdivuje, co dokázala příroda, ale sklání se nad tím, co dovede člověk. Ať už to kdysi vymyslel nebo dnes dovedl zrenovovat v mnoha případech z vraků. Jen těch hodin práce.

28.1.2020 v 9:09 | Karma článku: 33.95 | Přečteno: 682 | Diskuse

Veronika Foglová

Barevné vzpomínání (1)

Už ani nevím, kdy jsem naposledy viděla sluníčko. Je tu sníh, ojíněné stromy, keře a tráva, ale k tomu mlha hustá tak, že by se dala krájet.

26.1.2020 v 14:47 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 246 | Diskuse

Bohunka Jakubcová

Javořice v zimě (na podzim)

Vypadá jako v zimě, ale fotky byly pořízeny v listopadu, tudíž ještě na podzim. Teď v zimě je tam leží jen poprašek, bohužel.

26.1.2020 v 5:00 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 270 | Diskuse

Soňa Pražáková

Dotek medúzy

A máme opět o senzaci více. Evropský domov medúz v české metropoli. A to dokonce na střeše obchodního centra Arkády Pankrác. V Meduzáriu lze nalézt tisíce medúz v pěkných kulatých akváriích.

25.1.2020 v 21:49 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jan Řeháček

Rojení malířů v parku

Já bych všecky tydlety softvéry zakázal. To si do kompu naládujete fotku, pošlete ji bůhvíkam, pak si vyberete styl a za chvíli máte na obrazovce Kandinskýho. No jak k tomu takovej Mistr, co se poctivě živí štětcem přijde, že jo?

23.1.2020 v 9:09 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2062
Žiji teď a tady v ČR. Poslouchám spíš rock-metal, občas fotím pro radost, založením optimista. Co se týče politiky, tak tam to neplatí. To jsem pesimista na druhou, ztratil jsem už veškerou víru v lepší zítřky.

V diskuzích mám nickname vteck.

free counters

Najdete na iDNES.cz